Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva försäljning av sportutrustning via postorderhandel och fysiska specialistbutiker, samt förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 96 045 | 68 612 | 59 079 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 601 | 7 270 | 4 712 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 507 | 6 920 | 4 595 |
| Årets resultat (tkr) | 5 534 | 4 801 | 3 928 |
| Summa tillgångar (tkr) | 41 599 | 17 976 | 18 359 |
| Antal anställda | 26 | 28 | 30 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 96 045 | 68 612 | 59 079 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 601 | 7 270 | 4 712 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 507 | 6 920 | 4 595 |
| Årets resultat (tkr) | 5 534 | 4 801 | 3 928 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 313 | 1 505 | 2 056 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 40 286 | 16 471 | 16 303 |
| Tillgångar (tkr) | 41 599 | 17 976 | 18 359 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 11 958 | 8 723 | 8 022 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 984 | 1 524 | 685 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 601 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 25 657 | 7 729 | 9 050 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 41 599 | 17 976 | 18 359 |
| 2025-12* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 26 | 28 | 30 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 694 | 2 450 | 1 969 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 10.0% | 10.6% | 8.0% |
| Soliditet | 35.6% | 54.6% | 46.4% |
| Kassalikviditet | 35.6% | 56.9% | 10.6% |
Skicom Sweden AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Luman Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2022-06.
Bolaget ska bedriva försäljning av sportutrustning via postorderhandel och fysiska specialistbutiker, samt förenlig verksamhet.